Už jsou z nás třeťáci! 1. a 2. třída utekla jako voda a my se těšíme na poznávání, objevování, nové zážitky a všemožné aktivity, které spolu zažijeme! Jdeme na to!
Ani v březnu jsme se nenudili! Užili jsme si pohádkový den plný pohádkových bytostí, zkoušeli pokusy se skupenstvím látek, spolu se všemi žáky z 1.stupně jsme si užili projektový den na téma Den vody, ve kterém si každý užil to své. V tělocvičně jsme nosili těžké nádoby s vodou náročnou cestou, užili si pokusy s vodou, malovali koloběh vody, užili si relaxaci, skládali lodičky z papíru, užili si cestu vody s beeboty a spoustu dalšího. To nejcennější ale bylo to, že jsme spolupracovali s dalšími kamarády a poznali kamarády nové. Dalším ze skvělých dnů byla návštěva komiksového scénáristy - p. Jiřího Walkera Procházky. Po komiksovém workshopu jsme se ihned vrhli do psaní vlastního komiksu a užili si jej na 1000%. V českém jazyce dále všemi možnými způsoby procvičujeme vyjmenovaná slova, čteme, doplňujeme, tvoříme a také píšeme další příběhy a upevňujeme nové učivo. V matematice máme výzvu - písemné odčítání do 1000, kromě toho jsme skvěle zvládli Matematického klokana s umístění dvou našich žáků na 2. a 3. místě. Jde vidět, že řešení logických úloh má smysl - téměř všichni žáci zaznamenali obrovský pokrok v porovnání s loňským rokem. V prvouce jsme si povídali o živé a neživé přírodě, hráli hry na toto téma a tvořili nádherné 3D obrázky k tomuto tématu. Ve výuce jsme opět používali beeboty a tablety. Těšíme se, co nového nám přinese duben :)
V únoru jsme se kromě zdraví věnovali také tématu se zdravím souvísející - wellbeingem. Dobře víme, že pokud budeme chodit rádi do školy, budeme se zde cítit bezpečně, budeme si vědět rady s našimi emocemi a budeme vědět, že patříme do party, bude se nám lépe učit. Téma wellbeingu je pro nás velice důležité, často si povídáme o emocích, tvoříme spolu, provádíme různé aktivity, netýkající se učiva, ale podporující sociální dovednosti, práci ve skupině a pozitivní zážitky ve škole. Proto se těmto aktivitám věnujeme celý rok...a moc nás to baví! Kromě tohoto tématu jsme v únoru také procvičovali násobení, pamětné sčítání a odčítání do 1000, ze všech stran jsme probrali trojúhelník, četli jsme příběhy a pracovali s textem, procvičovali slovesa a jejich osobu a číslo a vyjmenovaná slova. V neposlední řadě jsme si často povídali o tom, jaký byl život v minulosti, ukázali jsme si předměty z minulosti a dělali rozhovor s členem rodiny o jeho dětství. Také jsme navštívili úžasný workshop zaměřený na řemesla. Děti si zkusili jaké je to čistit komín, jak fungují vodovodní trubky, řezali, vrtali, šroubovali a spoustu dalšího. Také nás čekal velice milá událost a to návštěva maminky v dílně čtení. Poslechli jsme si krásný příběh z dětství, za který ještě jednou moc děkujeme. Únor byl prostě akční!
Ve druhém únorovém týdnu jsme se zaměřili na zdravý životní styl a aktivity s ním spojené. Kromě aktivit v rámci vyučovacích předmětů jsme měli možnost se zúčastnit tří skvělých workshopů.
Prvním z nich byl workshop na téma PRVNÍ POMOC. Děti se dozvěděli nové informace ohledně poskytnutí první pomoci, sami si zkusili masáž srdce, správné ošetření krvácejícího zranění a také si prohlédli lidské orgány v životní velikosti.
Druhý z workshopů byl na téma PITNÝ REŽIM. Zde nás nejvíce zaujalo množství cukru v jednotlivých nápojích. Také jsme zjistili, proč a co je nejvhodnější pít, spoustu informací o lidském těle v souvislosti s pitným režimem a v neposlední řadě si procvičili mozek u skládání puzzle s obrázky jednotlivých nápojů.
Završením tohoto zdravého týdne byla LEKCE JÓGY pro děti. Děti byli rozděleny do skupin a v tělocvičně si vyzkoušely jógové cviky nejen každý sám, ale také ve dvojicích. Pod vedením dvou skvělých lektorek si protáhli svaly, zklidnili mysl a tělo a užili si další pohybové aktivity.
Tímto děkujeme paní Agátě Mročkové za úžasné LEKCE JÓGY, panu Adamu Hlawiczkovi za skvělý workshop na téma PRVNÍ POMOC a pracovníkům Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje za program na téma PITNÝ REŽIM.
V lednu bylo naše hlavní téma ČAS - prolínalo se českým jazykem, prvoukou, matematikou i pracovními činnostmi. Vytvořili jsme si ukázku našich vlastních kalendářů, zjišťovali z něj informace atd. Kromě aktivit na téma čas jsme si upevňovali vyjmenovaná slova po Z a B a vyvodili vyjmenovaná slova po L, seznámili se s číslovkami, četli si zimní příběhy a vlastní příběhy psali. Také jsme se dále soustředili na podstatná a přídavná jména i slovesa. V matematice jsme zaokrouhlovali, násobili, dělili a nově začali také poznávat čísla do 1000. Vše jsme trénovali také pomocí beebotů i tabletů. Také jsme vyšívali do kartonu a užili jsme si naši první společnou snídani s deskovými hrami. Také nás nadchla nová stavebnice Kapla, spolu s 3.B jsme si užili super stavění. Na závěr děti obdržely vysvědčení, které bylo jen vedlejším potvrzením toho, jak moc nových věcí se děti naučily, poznaly, kolik práce všemu věnovaly a jak se aktivně zapojovaly do dění ve třídě. Hlavní je, že víme, že vše co ve škole poznáváme a děláme, děláme kvůli nám, nikoliv kvůli známkám...
Leden byl nabitý akcemi a my si je užili sice v menším počtu, ale o to intenzivněji. Po workshopu na ZŠ v Píšti jsem se vydali na výlet do Hlučína, kde nás čekala exkurze do lékárny a workshop na téma Jídlo. Obě akce byly úžasně připravené, v lékárně si děti vyzkoušely výrobu čípků, léků, vyrobili jsme si také vlastní mast na bolesti svalů po tělocviku :) a dozvěděli jsme se spoustu nových informací. Také workshop v muzeu byl plný skvělých aktivit, žáci poznali a sami si vyzkoušeli řezání kůže pazourkem, mletí mouky pomocí starodávných nástrojů, poznávali koření, speciální omáčky, vykopali a zasadili brambory a vyrobili si svou vlastní levandulovou sůl. Děkujeme lékárně v Hlučíně i Muzeu Hlučínska za krásný den!
Žákyně ZŠ Píšť nás v rámci projektu Zdravé svačinky pozvaly na skvělý workshop zaměřený právě na toto téma. Děti se dozvěděly nové informace o zdravém i nezdravém jídle a samy pod dohledem dívek ze ZŠ Píšť ve skupinkách uvařily vynikající a zdravé svačinky. Tortily, ovocný špíz, zdravé jednohubky, saláty, tortilové chipsy, domácí limonáda, milkshake a cupcake - to vše děti připravily a následně samozřejmě také ochutnaly. Všechna jídla byla skvělá a my jsme si odnesli spoustu inspirace a nápadů. Tímto děkujeme paní učitelce Hasalové a všech dívkám, které si pro nás tento skvělý program připravily.
Prosinec roku 2024 zahrnoval spoustu zajímavých aktivit, které nejen pomáhaly k pochopení učiva, ale také utužovaly naši skvělou partu, bavily nás a rozvíjely např. kompetence k řešení problému. Z vánočních tradic jsme zažili návštěvu Mikuláše s čerty a anděly, naštěstí jsme měli připravenou písničku, takže nedošlo k žádným problémům :). I nadále pracujeme s tablety a beeboty, s těmi jsme procvičovali nejen matematiku, ale také vyjmenovaná slova. Dále pokračujeme s dílnou psaní, zlepšujeme se každou hodinu. V matematice jsme procvičovali násobilku všemi možnými způsoby a zabývali se náročným učivem - sčítáním a odčítáním do 100 s přechodem přes desítku. V geometrii jsme se snažili rýsovat s co největší přesností a také jsme nově začali řešit logické úlohy typu zebra. V českém jazyce jsme četli spousty příběhů, které jsme propojili s prvoukou, povídali si o adventu, vesmíru, druzích ovoce. Tvořili jsme přáníčka, baňky, zdobili třídu i okna a užívali si předvánoční čas. Poslední den patřil jako již tradičně PYŽAMOVÉMU DNI s vánočním promítáním pro celý 1. stupeň. Tento den jsme zakončili společnou besídkou a tvorbou přání pro další třídy.
V prosinci jsme se spolu s dalšími třídami 1. stupně vydali na výlet do nedaleké Raduně. Zde jsme si užili nádherný program, tématicky zaměřený na Vánoce v Raduni. Skvělá paní průvodkyně nám popsala vánoční zvyky a jídlo z minulosti a také jsme se podívali na zámecké pokoje připravené na Vánoce. Zkusili jsme si rozdrtit koření a to následně poznat a na konci jsme si také vyzkoušeli dobové oblečení. Při cestě domů jsme zvládli i obrovský vítr, který nás málem odfoukl :)
Do listopadu jsme vstoupili stejně jako v loňském roce - drakiádou se společným piknikem a tvořením. Tentokrát se této akce zúčastnilo také několik rodičů, se kterými jsme si popovídali a užili si pár společných chvilek. V tomto měsíci jsme si také vyzkoušeli další z robotických hraček - beeboty. Děti úvod s nimi zvládly naprosto skvěle a už se těšíme, až budeme tyto včelky využívat ve výuce častěji. V prvouce jsme si zkusili orientaci na mapě a hodně jsme si povídali o státních symbolech a událostech ze 17.listopadu, krajině a rodině. V českém jazyce jsme se vrhli na vyjmenovaná slova po Z všemi možnými způsoby. Také jsme pokračovali v dílnách čtení a zahájili jsme velkou češtinářskou etapu - dílnu psaní. Děti se s nadšením vrhly na vymýšlení témat, tvoření mapy příběhu a psaní samotných příběhů. V matematice jsme procvičovali celou malou násobilku, soustředili jsme se také na slovní úlohy s více početními úkony a sčítali a odčítali jsme do 100. Zažili jsme také výstup podobný B7 - A5, ve které jsme si procvičili logické příklady typu ZEBRA. Při těchto aktivitách si děti upevňují pravidla práce ve skupině, řešení problémů a další dovednosti tolik potřebné pro spokojený život. Umělá inteligence nám také pomohla vytvořit písničku pro Mikuláše, kterou se děti skvěle naučily. Jelikož si hodně povídáme a diskutujeme o emocích, zúčastnili jsme se také úžasné celorepublikové akce zvané Bubnovačka. Samotnému bubnování předcházely aktivity týkající se šikany a jejího řešení. Těšíme se na poslední měsíc v roce!
V říjnu jsme se opět vzdělávali pomocí všech možných a nemožných aktivit. Stále upevňujeme učivo týkající se měkkých a tvrdých souhlásek a nově jsme se také zaměřili na rod a čísla podstatných jmen a hlavně vyjmenovaná slova. Také dále máme dílnu čtení, zkoušíme různé čtenářské strategie a aktivity týkající se čtení a poznávaní knih do hloubky. V matematice procvičujeme další a další násobky, dělíme, sčítáme, odčítáme a rýsujeme. Také používáme tablety a logické hry a nebojíme se ani robotů. Ty jsme si vyzkoušeli a nyní můžeme tuto aktivitu propojovat se všemi předměty. V neposlední řadě jsme také oslavili státní svátek, na který jsme navázali učivem v prvouce, hned po povídání o typech krajin v ČR. V říjnu nechyběl ani speciální den, a to den strašidelný, při kterém jsme si užili výuku s čarodějnicemi, harry potrem, kostlivcemi a dalšími příšerkami. Skvěle jsme si také užili projektový den týkající se Dne stromů, ve kterém jsme si v přírodě užili spoustu bádání, šifrování, zkoumání a legrace s 3.B a 4. třídou.